Wnoszenie mienia do fundacji rodzinnej – ryzyka i pułapki
Warto rozważyć przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę handlową.
Liczba przedsiębiorców rodzinnych, którzy w pierwszym roku funkcjonowania fundacji rodzinnej zdecydowali się na jej powołanie, zaskoczyła wszystkich. Wiele z tych fundacji jest już po etapie kształtowania swojego ładu wewnętrznego i rozpoczęło proces wnoszenia mienia celem rozpoczęcia realizacji swoich celów statutowych. Pomimo iż instynktownie wydawać by się mogło inaczej, to nie każdy składnik majątku rodzinnego powinien znaleźć się w fundacji rodzinnej. Na co powinni szczególnie uważać fundatorzy?
Pierwszą grupą aktywów, których wniesienie do fundacji rodzinnej może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, są przedsiębiorstwa prowadzone dotąd w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, czy to przez fundatora, czy przez osobę z kręgu jego najbliższej rodziny.
Jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania fundacji rodzinnej jest brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wykraczającym poza zakres wskazany enumeratywnie w ustawie o fundacji rodzinnej. Ustawa o fundacji rodzinnej zawiera zamknięty katalog czynności, które podejmować może fundacja rodzinna. Co do zasady uznać można, że ustawa o fundacji rodzinnej zezwala fundacji rodzinnej na osiąganie przychodów o charakterze pasywnym (m.in. otrzymywanie dywidend ze spółek, których jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta